Biała fasola, zupełnie niepozorna, zapomniana przez gospodynie domowe a uwierz mi warta pokochania. Jest tak wiele gatunków fasoli, mamy m.in.: białą, beżową z ciemnymi cętkami, różową zwaną nerkową, zieloną drobną i czarną, która najwięcej fanów posiada w Ameryce Łacińskiej. Fasola w swoim składzie zawiera dużo białka (20-22 g), co w porównaniu z wołowiną (12 g białka), wygląda imponująco. Lecz nie tylko białko, jest również bogata w potas, wapń i
fosfor. Poszczególne odmiany fasoli zawierają również żelazo (haricot), kwas
foliowy (mung, pinto), selen (z czarnym oczkiem) oraz cynk (fasola
czerwona, czarna). Ma ona też substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych i lekkostrawną skrobię. Jednak to nie wszystko posiada także rozpuszczalny błonnik, który pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu.
Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać i przy najbliższej okazji zastosujesz w swojej kuchni fasole, może nawet tą białą. :) Przepis na mój makaron jest, jak na każdą pastę, szybki, łatwy i prosty w przygotowaniu. Składniki również nie są zbytnio wyszukane (i niedrogie), jednak w połączeniu z przyprawami dają przyjemne doznania dla kubków smakowych.
Na dosyć sporej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek. Wrzucamy pokrojony w kostkę seler oraz w talarki pora. Po około 10 minutach dodajemy drobno posiekany czosnek. Następnie wrzucamy pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy oraz białą fasolę (odsączoną i przepłukaną wodą). Chwilę dusimy, fasolę lekko rozgniatamy i to jest właśnie czas na przygotowanie makaronu, mój gotował się 3 minuty. Po tym czasie przekładam go na patelnie razem ze szklanką słonej wody, w której się gotował i doprawiamy przyprawami. Jeszcze chwilę mieszam razem składniki i przekładam na ciepłe talerze. Posypujemy startym parmezanem oraz świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Jeszcze tylko bazylia do dekoracji i gotowe. Bon appetit!
SKŁADNIKI:
- puszka białej fasoli - do użycia 2 i 1/2 szklanki;
- pomidory w puszcze bez skórki;
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego;
- opakowanie makaronu "Tagliolini al peperoncino";
- pół główki selera;
- biała część pora;
- 3 ząbki czosnku;
- łyżeczka słodkiej i ostrej papryki, sól, pieprz;
- parmezan na wierzch;
- bazylia do dekoracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz