poniedziałek, 25 maja 2015

Mleko migdałowe

Czytałam, szukałam, sprawdzałam, testowałam i pytałam co zamiast mleka modyfikowanego. Moja druga córka skończyła już pół roku więc przyszedł czas aby rozszerzyć jej dietę i oprócz mojego mleka podawać inne jednak takie, która posiada bogaty wachlarz składników odżywczych. Jednocześnie takie, które można podawać dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. To nie były wszystkie moje warunki, chciałam również aby nie zawierało kazeiny czyli ciężkostrawnego białka występującego w mleku krowim oraz laktozy. Dodatkowo aby posiadało niski indeks glikemiczny i było dobrym źródłem antyoksydantów. I udało się!


Znalazłam - mleko migdałowe, które oprócz wyżej wymieniony kryteriów posiadało jeszcze wiele dodatkowych atutów m.in.: żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik. Ponadto mm zawiera całą gamę składników odżywczych i witamin, a w tym: wit. E, A, D, ryboflawinę, magnez, selen, mangan, cynk, fosfor, wapń. Nic tylko korzystać z dobrodziejstw tego cudownego napoju. Pierwszą butelkę kupiłam, kolejne przygotowuję już sama w domu. I pije je nie tylko moja najmłodsza córka ale również starsza do płatków a ja chętnie przygotowuje sobie z niego cafe latte.


Migdały zalewamy przegotowaną, lekko ciepłą, wodą i pozostawiamy na całą noc. Rano dokładnie wszystko miksujemy. Kolejno przygotowujemy wyparzoną szklaną butelkę, dzbanek, sitko i gazę. Tak wyposażeni zabieramy się do sporządzenia mleka migdałowego. 


Sitko zakładamy na dzbanek a na nie jeszcze potrójnie złożoną gazę. Dużą łyżką (najlepiej wazową) przelewamy mleko ze szklanej miski, w której się moczyło a następnie zostało zblendowane, do dzbanka. Po każdej porcji dokładnie odciskamy jeszcze masę migdałową aby wydobyć z niej cały płyn. 


Przygotowane, odcedzone mleko przelewamy do wyparzonej, szklanej butelki. Możemy posłodzić melasą jabłkową lub syropem klonowym. Ja wybrałam tę drugą opcję. Następnie butelkę dokładnie zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Mleko najlepiej spożyć w 3 dni po przygotowaniu.


SKŁADNIKI:
  • szklanka całych migdałów;
  • 5 szklanek przegotowanej, lekko ciepłej wody;
  • 2-3 łyżeczki syropu klonowego.
Dodatkowo potrzebne Ci będą:
  • Duża - 1,5 l - butelka;
  • sitko;
  • gaza;
  • dzbanek. 
 SMACZNEGO !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz